פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כך הצליח שליח חב"ד לחלץ שתי יהודיות מהאזור הנגוע בקורונה בסין

   אסתר טבקה ובתה בת ה-16, יהודיות מקליפורניה ארה"ב, נסעו לבקר קרובי משפחה בוואהן שבסין, אך התפרצות נגיף הקורונה שיבשה את התכניות. בסיוע חובק עולם שהפעיל שליחי חב"ד בסין הרב שמעון פרוינדליך, השתיים חולצו מהעיר וואהן

   אסתר טבקה (באדיבות המצולמים , בית חב"ד סין)
   אסתר טבקה בשדה התעופה של וואהן (צילום: באדיבות המצולמים)

   דרמה יהודית חובקת עולם התרחשה בימים האחרונים בעיר וואהן בסין, שנחשבת למקור וירוס הקורונה. אסתר טבקה ובתה בת ה-16, יהודיות מקליפורניה ארה"ב, נסעו לבקר קרובי משפחה בסין לרגל ראש השנה הסיני הנחגג בחודש שעבר, בזמן שהותם שם פרץ נגיף הקורונה במלא עוצמתו, אך אף אחד לא שיער עד כמה חמור יהיה המשבר. אסתר ובתה מצאו את עצמם בסגר מוחלט, השלטונות סגרו את כל הגישה לעיר בה הם שהו, בלי כל אפשרות לצאת או להיכנס.

   מכאן החל להתגלגל מסע קשרים לחילוץ אסתר ובתה מאזור הסכנה. אסתר פנתה לשליח חב"ד הרב יוסף לוין מפלו אלטו קליפורניה, כדי לקבל עצה כיצד לנהוג. הרב לוין יצר קשר באופן מיידי עם השליח בייג'ינג הרב שמעון פרוינדליך, על מנת לבדוק מה ניתן לעשות, כאשר השלטונות הסינים סגרו את כל הכניסות והיציאות לוואהן במטרה לחסום את התפשטות נגיף הקורונה.

   הרב שמעון פרוינדליך הוא שליח הרבי בבייג'ינג, המפעיל במקום בית חב"ד וקהילה יהודית מקומית עם מגוון רחב של פעילויות לאורך כל השנה. נגיף הקורונה תפס גם את הקהילה היהודית בייג'ינג, כמו את כל תושבי סין בהפתעה, והשבית את כל הפעילות של הקהילה היהודית.

   טיסת הנוסעים במטוס מטען אשר פינתה אזרחים אמריקאים מאדמת סין בעקבות נגיף הקורונה (יח"צ , אסתר טבקה, בית חב"ד סין)
   הטיסה במטוס המטען שבה פונו אמריקאים מוואהן (צילום: אסתר טבקה)

   מרוץ נגד הזמן

   אחרי מספר טלפונים עם בכירים בממשל האמריקאי הגיע מידע כי בעוד מספר שעות, עומדת לצאת טיסת חילוץ של אנשי הצוות האחרונים של ארה"ב השוהים על אדמת וואהן, במטרה להביא אותם לארה"ב. מדובר על מטוס מטען, שהוסב מיידית לטיסת נוסעים, על מנת שהמטוס יוכל לעזוב את אדמת סין כמה שיותר מהר. כעת המשימה הייתה להשיג לשתי הנשים מקום על המטוס, כאשר הם לא ממלאות תפקיד רשמי, אלא אזרחיות שנסעו לביקור.

   אחרי מסע לחצים המטרה הושגה, והרב שמעון פרוינדליך השיג אישור לרבקה ובתה שיוכלו לעלות על המטוס. מכאן החל מרוץ נגד הזמן על מנת שרבקה וביתה יספיקו להגיע לשדה התעופה באופן מיידית על מנת שלא יחמיצו את הטיסה. רבקה ובתה הגיעו לשדה התעופה, כאשר המחזה הנגלה לנגד עינהם היה חריג במיוחד, שדה התעופה היה שומם, לעומת ימות השנה הרגילים בהם שדה התעופה עמוס לעייפה וטיסות ממריאות ונחתות במקום ללא הפסקה, אבל כעת רק הטיסה שלהם הייתה אמורה לצאת בדקות הקרובות, אחרי מסכת עיכובים מורטת עצבים, המריאה הטיסה ונחתה באלסקה, שם התבצעה תחנת ביניים, אך ניתן היה לנשום לרווחה כי הנשים חולצו מהעיר וואהן בה משתולל חיידק הקורונה.

   משם המשיכה הטיסה לקליפורניה, שם נלקחו כל 230 האנשים שהיו על המטוס לעיר אוהלים מיוחדת שמטרתה לבודד את המגיעים מסין למשך 14 יום על מנת לבחון כי אינם נשאים של החיידק. רבקה וביתה נמצאים בימים אלה במחנה האוהלים, וממתינות שיחלפו ימי הבידוד על מנת שיוכלו לחזור לביתן.

   בסין פעילים 14 בתי חב"ד, אשר מקיימים בסין חיי קהילה יהודית ומארחים בימי שגרה את המטיילים ואנשי העסקים היהודים המגיעים למדינה. בימים אלה מגישים שלוחי חב"ד עזרה וסיוע עקב המצב השורר בסין. בשבוע שעבר נשלחה אספקה מיוחדת של ציוד הגנה לבתי חב"ד בסין מישראל אשר חולקה לקהילה היהודית ולאוכלוסייה המקומית.